GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW

8 czerwca 2024, godz. 11.00-22.00
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział – Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy, Kasztel w Szymbarku  mapa

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to artystyczno-edukacyjne zdarzenie, którego celem jest prezentacja i popularyzacja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych oraz doświadczenie wspólnego muzykowania, tańczenia i świętowania.
Dedykowane jest miłośnikom wielobarwnego świata muzyki.

Galicyjskie targowisko odbywa się w renesansowym Kasztelu w Szymbarku, położonym w bogatym w tradycje regionie dawnej Galicji, przestrzeni spotkania wielu kultur, które pozostawiły ślad w różnorodnych tradycjach, praktykach wytwórczych.

Twórcy instrumentów, artyści, edukatorzy, badacze, muzealnicy zapoznają
z poszukiwaniami i odkryciami, tradycjami i innowacjami w sztuce tworzenia instrumentów oraz zaproszą do działań artystycznych i edukacyjnych.

Targowisko instrumentów odwołuje się do specyfiki targów, jarmarków jako czasu
i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, ale też na ożywcze zaskoczenia, odkrycia i inspiracje. Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie. Na targowiskach goszczą twórcy – pasjonaci: mistrzowie w swoim fachu i początkujący, profesjonaliści i amatorzy, kontynuatorzy galicyjskich tradycji i eksperymentatorzy. Prezentują instrumenty tradycyjne, lutnicze, historyczne, autorskie i rekonstruowane, spod dłuta i drukarki 3D. Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, badacze, muzykolodzy, muzealnicy, kolekcjonerzy, edukatorzy i animatorzy.

Targowisko to nie tylko targ. Wystawy twórców instrumentów są zorganizowane tak, by były niczym otwarta pracownia, w której sam twórca wprowadza w specyfikę swojego rzemiosła i codzienność pracy. Do twórców można się dosiąść, dopytać o szczegóły techniczne instrumentu, na instrumencie zagrać, instrumentu posłuchać.

Dopełnieniem wystaw twórców instrumentów jest bogaty program zdarzeń artystyczno – edukacyjnych, składający się z prezentacji, debat, koncertów, warsztatów tanecznych, muzycznych, wytwórczych. Wszystkie wydarzenia mają wielopokoleniową formułę – umożliwiają uczestnictwo zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom. Przestrzeń Targowiska zorganizowana jest tak, by znalazło się miejsce na nieformalne spotkania, spontaniczne muzykowanie, tańczenie, śpiewanie. I doświadczenie świętowania.

PROGRAM GALICYJSKIEGO TARGOWISKA INSTRUMENTÓW:

Szczegółowy plan zdarzęń:
www.targowiskoinstrumentow.pl/galicyjskie2024

WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW
Twórcy instrumentów z bliższych i dalszych okolic zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane

i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających
i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę
o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane,
ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!

OPOWIEŚCI – PREZENTACJE, WYKŁADY TEMATYCZNE
Działania artystyczne, wytwórcze, badawcze i archiwizacyjne związane ze sztuką tworzenia instrumentów i muzykowaniem. Tradycje i innowacje, prezentacje instrumentów eksperymentalnych, historie rekonstrukcji instrumentów zapomnianych.

Opowieści o niezwykłych lutnikach i ich kunszcie.

MUZYKOWANIE – KONCERTY, WARSZTATY, WSPÓLNE GRANIE
Doświadczenie wspólnego śpiewu i muzykowania w oparciu o lokalne tradycje, żywy przekaz od mistrzów oraz skarby odnalezione w archiwach. Sztuka interpretacji, improwizacji i poszukiwanie nowych ścieżek dźwiękowych.

ZRÓB TO SAM – WARSZTATY WYTWÓRCZE – ZRÓB TO SAM
Tworzenie prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła.

Czas na poszukiwania konstrukcyjne i eksperymenty dźwiękowe. Własnoręcznie wykonana fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości.

POTAŃCÓWKA
W taniec wprowadzą i wszystkich roztańczą mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizator:
Fundacja Inicjatyw Twórczych – Targowisko Instrumentów

www.targowiskoinstrumentow.pl

Dofinansowanie:

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024”

 

Poniższe grafiki można pobrać w odpowiedniej rozdzielczości:
https://www.targowiskoinstrumentow.pl/galicyjskie-2024-dla-mediow/